Drewno w architekturze – gala konkursu Politechniki Białostockiej
15-11-2019
Na konkurs „Drewno w Architekturze” ogłoszony przez Wydział Architektury PB nadesłano 26 prac dyplomowych z całej Polski. Ostatecznie jury przyznało trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Wyniki ogłoszono w czwartek, 14 listopada 2019 r.
Już po raz drugi Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zorganizował konkurs na najlepsze studenckie prace dyplomowe pokazujące wykorzystanie drewna. Do współpracy w organizacji konkursu Wydział zaprosił Unibep oraz Danwood – największych producentów budynków mieszkalnych z drewna w Europie.
Lubimy współpracować z Politechniką. Bez jej absolwentów żadna z naszych firm by nie funkcjonowała – mówił Jan Mikołuszko, przewodniczący rady nadzorczej firmy Unibep oraz honorowy ambasador Politechniki Białostockiej. Nasze firmy są liderami rynku budownictwa drewnianego mieszkaniowego. Jako przedstawiciele tej branży bardzo byśmy chcieli, żebyście wszyscy polubili drewno, tak jak polubiły je nasze wsie, na których nawet betonowe ściany są w tej chwili obkładane naturalnym drewnem. Jesteśmy sercem i duszą za tym, żeby kreować zainteresowanie i nowe pomysły na wykorzystanie drewna w architekturze – podkreślał Jan Mikołuszko.
DANWOOD S.A. już od ponad 20 lat produkuje domy w szkielecie drewnianym, głównie na rynek zachodni. Kierownik działu architektury tej firmy Tomasz Duryński zasiadał w jury konkursu: Podczas oceny nadesłanych prac wyłoniliśmy przede wszystkim te pomysły, w których drewno ma szerokie zastosowanie: konstrukcyjne oraz jako materiał wykończeniowy. Natomiast przegrały prace, w których drewna użyto w charakterze „broszki”, np. okładziny zewnętrznej. Pojawiło się wiele prac koncepcyjnych, ale też kilka konkretnych realizacji, przy których można by pokusić się o wprowadzenie na rynek. Wszystkie są bardzo inspirujące. Widać, że młodzi architekci coraz odważniej korzystają z uroku i ciepła, które daje drewno, z jego walorów konstrukcyjnych i materiałowych.
Dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB przewodniczący jury konkursu „Drewno w Architekturze” i dziekan Wydziału Architektury pytał: Drewno jest jednym w najstarszych materiałów używanych przez człowieka do budowy domów. Czy materiał z tak długą historią stracił obecnie na znaczeniu i nie może konkurować z żelbetem, metalem, polimerami? Bez wątpienia nie! Cytując dokumenty historyczne, uzasadnił zorganizowanie konkursu „Drewno w architekturze” na Politechnice Białostockiej: Drewniana architektura stworzyła malowniczy pejzaż Podlasia. Przedwojenny Białystok był drewniany. A Bielsk Podlaski już w XVI wieku opisywano jako „drzewiany”… Gdzie więc, jak nie tu, ma odbyć się konkurs architektoniczny, w którym walorem jest wykorzystanie drewna.
Ten konkurs udowodnił jedną rzecz, taką najfajniejszą – mówił arch. Waldemar Jasiewicz, przewodniczący Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP – że architektura to nie tylko ściana, strop, dach, okno, drzwi… Architektura ma wytwarzać emocje i oddziaływać na użytkownika podprogowo. Wszystkie prace – od wyróżnionych, po nagrodzone i nominowane do finału – zasługują na miano prac wybitnych. I muszę przyznać, że konkurs „Drewno w architekturze” ma szansę stać się – po „Dyplomie Roku”, który wybiera Stowarzyszenie Architektów Polskich – bardzo ważną cząstką na arenie wydarzeń architektonicznych w Polsce.
Wyniki tegorocznego konkursu „Drewno w Architekturze”
Konkurs „Drewno w Architekturze” skierowany był do autorów dyplomowych projektów magisterskich, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego. Ocenie podlegały także: wartość rozwiązań architektonicznych oraz jakość relacji pomiędzy tworzywem a kształtowaną formą.
Prace oceniali: dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB (przewodniczący jury), dr inż. arch. Tomasz Bradecki (prodziekan ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej), Tomasz Duryński (kierownik działu architektury DANWOOD S.A.), dr inż. arch. Adam Jakimowicz (komisarz konkursu, Politechnika Białostocka), Roman Jakubowski (członek Rady Nadzorczej UNIHOUSE S.A.), arch. Waldemar Jasiewicz (przewodniczący Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP), arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci).
Po wnikliwej ocenie 26 nadesłanych prac jury zakwalifikowało 14 dyplomów. Wśród nich przyznało trzy nagrody i dwa wyróżnienia.
Pierwszą nagrodę zdobyła absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Julia Przybyszewska za projekt „Krematorium wodne w Szczecinie” wykonany pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. arch. Jacka Gyurkovicha oraz promotora pomocniczego dr. hab. inż. arch. Mateusza Gyurkovicha.
Druga nagroda przypadła Maciejowi Sokołowi z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Projekt „Architektura schronienia na styku potrzeb jednostki i wspólnoty w warunkach odosobnienia. Projekt stacji polarnej na Spitsbergenie” powstał pod kierunkiem dr inż. arch. Anny Grabowskiej.
Trzecią nagrodę przyznano Kamilowi Koralikowi z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Projekt „Green-up. Koncepcja konkursowa budynku mieszkalno-usługowego w Nowym Jorku” powstał pod kierunkiem dr. inż. arch. Krzysztofa Cebrata.
Wyróżnienia przyznano:
- Magdalenie Baran i Marcie Żwaka za projekt „Koncepcja zabudowy mieszkaniowej we Włoszech „Zielona wstęga nad Mediolanem”, który został wykonany na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Andrzeja Dudy,
- Karolinie Zuba za projekt „Otwarty dom rekolekcyjny w Bieszczadach”, który został wykonany na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Huberta Trammera.
Galę konkursu „Drewno w Architekturze” uświetnił wykład arch. Marty Sękulskiej-Wrońskiej z warszawskiej pracowni architektonicznej WXCA pt. „Pawilon Polski na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju”. Właśnie ta pracownia wygrała konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego pawilonu narodowego oraz ekspozycji wewnętrznej na Wystawę EXPO. Architektka opowiedziała o tym, co zainspirowało twórców projektu. Starali się w swojej koncepcji nawiązać do idei mobilności, ponieważ takie jest hasło przewodnie tego sektora EXPO, w którym stanie polski pawilon. Mobilność przedstawiono metaforycznie: na fasadzie budynku umieszczono formę zbliżoną do obrazu, jaki na niebie tworzy stado przelatujących ptaków, we wnętrzu zastosowano konstrukcję modułową, przypominającą kontenery transportowe. Marta Sękulska-Wrońska podkreślała, że pawilon, oprócz zadań praktycznych, ma do spełnienia wyjątkową rolę: ma być głosem Polski, który w czasie wystawy ma szansę zostać usłyszany na całym świecie. Wystawa światowa jest bowiem wyjątkowym momentem, gdy to architektura przejmuje na siebie zadania dyplomatyczne. Dlatego pawilon narodowy nie może być tylko „opakowaniem” dla ekspozycji w jego wnętrzu. Został zaprojektowany tak, aby sam stał się eksponatem doskonale uzupełniającym wystawy stałe i czasowe. Projektantka mówiła też o pokonywaniu problemów technologicznych oraz życzliwości władz lokalnych w Dubaju, które mimo tego, że Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mają regulacji dotyczących budownictwa drewnianego, zgodziły się na wybudowanie na EXPO budynku z tego materiału. Podkreśliła też, że w pracach nad projektem w zespole pracowni architektonicznej WXCA uczestniczy absolwent Wydziału Architektury PB, Michał Czerwiński.
Warto przypomnieć, że po raz pierwszy pawilon narodowy przygotowywany na Wystawę Światową EXPO wróci do kraju. Obiekt ma stanąć na kampusie Politechniki Białostockiej. Drewnopolis będzie wizytówką regionu i uczelni, pełnić też będzie funkcję centrum edukacyjnego wiedzy o drewnie (przejdź do informacji na ten temat).
Drewno w Architekturze 2019. Prezentacja prac nagrodzonych (2 MB)
Informacje o rozstrzygnięciu konkursu na stronie Wydziału Architektury PB
Konkurs Drewno w Architekturze w relacji TVP3, Obiektyw 14.11.2019 r. (od 18.40)
Więcej: pb.edu.pl/rodo